Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tým

Mgr. et  Mgr. Petra Králová

pk.jpgKdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že budu veškerý  letní čas věnovat zařizování ZAHRADY, tak mu neuvěřím. Ale měl by pravdu :).

Věci se seběhly tak rychle, že mi přijde, že je to pár dní, co se ke mně donesla zpráva o možnosti zřízení tohoto zařízení. Já jsem měla přesné vize a plány o tom, kde budu dále pracovat, čím se živit a o co mě v blízkých měsících čeká. Ale řekla jsem si a proč ne?! Bude to výzva se vším všudy!

Tak začal kolotoč vyřizování dokumentů, shánění prostor a vymýšlení, jak TO celé bude vypadat. Velkým štěstím bylo, že jsem se v té době seznámila s Peťou a naše jednotlivé vize začaly tvořit jednu velkou společnou, která se nyní přetváří v realitu.

Od svých pracovních plánů jsem si tedy na chvíli odskočila. Přesto dál vím, že chci v budoucnu mít vlastní logopedickou či snad speciálně pedagogickou ordinaci a věnovat se tomuto rozmanitému oboru. Ale taky vím, že samotná praxe s dětmi předškolního věku mi dá nespočet dalších zkušeností. A co je nejpřirozenější cestou, jak tyto zkušenosti získat? Trávit s dětmi dennodenně čas, poznávat je a jejich jedinečné osobnosti, učit se od nich, pozorovat je a navzájem se obohacovat…

Již při studiu jsem se zapojovala do různorodých aktivit, které byly s dětmi spjaté. Jednou šlo dobrovolnictví ve Středisku rané péče TAMTAM v Olomouci, jindy o realizování zážitkového kurzu pro mládež se sluchovým postižením a poruchami chování. Zkusila jsem být i patronem v projektu Prevence školní neúspěšnosti nebo „kamarádem“ v rámci programu Pět P.

Jinak ráda trávím čas s hlavou ve větru či oblacích, ať už jízdou na kole, pobytem v přírodě, pěšky v horách, či na laně ve výškách. Dávku překvapení a spoustu zvědavosti ve mně budí geocaching, který mi připomíná tolik v dětském věku oblíbené hledání pokladů. Tuto touhu ve mně zajisté vzbudilo i mnoho let ve skautu, kde jsem zažila nezapomenutelné okamžiky spojené s legrací, spolupráci, férovosti, přátelstvím a odvahou.

A z každého trochu se budu snažit předat vašim dětem.

Studium

Gymnázium Olomouc, Čajkovského                               

FF UP Olomouc  - obor Psychologie

PdF MU Brno - obor Speciální pedagogika (specializace logopedie, surdopedie)

Kurz Kognitivní rehabilitace na Neurologické klinice FN Ostrava a kurz Psycholog ve zdravotnictví

 

 

Bc. Silvie Rosensteinová

tato.jpgPráci s dětmi jsem se začala věnovat ve svých dvaceti letech, kdy jsme  získávala zkušenosti jako au-pair ve Velké Británii, kde jsem se starala  o tři děti.

Po návratu ze světa jsem vedla skautskou družinu světlušek ve  Spálově. Potom, co jsem se přestěhovala a zabydlela v Luboměři, jsem  s kamarádkou během rodičovské dovolené založila Dětský klub Pátek, kde mohly děti navštěvovat tvořivý kroužek a další akce pro ně  připravované.

Dva roky jsem pak vedla kroužek angličtiny pro děti  předškolního věku.

U nás doma se pak často scházely kamarádi a kamarádky mých dětí  (mám devítiletého syna a pětiletou dceru) a tak bylo u nás pořád plno a  veselo.

A teď když už děti povyrostly jsem plynule přešla do Zahrady a jsem za to moc a moc ráda, protože mě to zkrátka baví.

Studium

SPŠ a SZŠ Odry - obor Předškolní a mimoškolní pedagogiky

Ostravská univerzita V Ostravě- obor systematická biologie a ekologie

Profesní kvalifikace Chůva pro děti do zahájení školní docházky

Montessori kurz- praktický život

 

Bc. Adéla Foldynová

ad.jpgJsem maminka čtyř úžasných dětí (třech kluků a jedné holčičky). Vystudovala jsem všeobecnou sestru na Vyšší odborné škole v Ostravě. Již od raného dětství jsem tíhla k dětem. Aktivně jsem působila ve skautu – vedla jsem družinku světlušek, byla vedoucí a zdravotník na táborech. Vždy mě udivovalo, jak moc jsou děti schopné vnímat vše okolo nich a mají touhu stále poznávat něco nového. Po narození dětí už na jiné aktivity nebyl prostor. Byla jsem ráda s dětmi doma na rodičovské. Chodila jsem s nimi do přírody, na plavání, atd.. Když děti měli program, dělali to co je baví, byli spokojené. Nestačili ani zlobit. Během rodičovské jsme s manželem absolvovali Kurz efektivního rodičovství. Tento kurz nám velice pomáhá ve výchově našich dětí. Pochopili jsme, že každé dítko je jedinečné se svými potřebami a má být přijímáno takové, jaké je. Než se nám narodilo čtvrté dítko (dcera Anička ) pracovala jsem na poloviční úvazek na interním oddělení. Práce to byla zajímavá, ale velmi náročná. Třísměnný provoz nebyl ideální pro mne, ani pro mou rodinu. V tu dobu jsem pochopila, že práce zdravotní sestry na třísměnný provoz se neslučuje s rodinným životem a hledala jsem cestu jak skloubit práci a rodinu. Při rodičovské jsem si udělala kurz instruktorky plavání kojenců a batolat. Dva roky jsem plavala miminka a děti na plovárně v Hranicích. Velice mě tato práce naplňovala. Pak přišla nabídka volného místa v Zahradě. Je to pro mne krásná výzva. Velmi se na dny strávené s dětmi v Zahradě těším. Myslím si totiž, že to práce ani není. Pokud to člověk dělá s láskou, pochopením, trpělivostí a hlavně srdcem, je vnímavý k dětem a k rodičům, pak se z práce stane záliba.

Studium

Střední zdravotnická škola Nový Jičín – všeobecná sestra
VOŠ zdravotní Ostrava, obor Diplomovaná všeobecná sestra
Kurz Instruktorky plavání kojenců a batolat
Kurz Efektivního rodičovství
Lektorský kurz Efektivního rodičovství
 
 

Ester Ovčáčíková

es.jpgKaždý už od mala sníme o tom, čím budeme, až vyrosteme. Já jsem vždy snila o tom, jak budu pracovat s dětmi, a proto jsem své studium začala orientovat tímto směrem. Sice jsem vystudovala Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, ale po střední škole jsem začala studovat na pedagogické fakultě univerzity Palackého. Nyní studuji v posledním ročníku magisterského oboru Učitelství pro 1. stupeň základní školy a speciální pedagogiku. V rámci vysokoškolského studia jsem absolvovala kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.

Už od dětství jsem chodila do skautu, a také jsem vedla mladší skupinku holek. Během studia jsem se snažila co nejvíce propojit teorii s praxí. Byla jsem dobrovolníkem v centru Spektrum preventivních programů pro děti a mládež, kde jsem doučovala děti z nepodnětného prostředí a vymýšlela volnočasové aktivity. Dělala jsem osobní asistentku lidem s mentálním, případně kombinovaným postižením v Spolu Olomouc. Ale i když jsem se snažila co nejvíce naučit ve škole a ve všech možných organizací, tak jsem nejvíce zkušeností získala až v posledním roce, kde jsem trávila spoustu času se svými synovci a neteřemi, ale také v Zahradě.

Každý den se přesvědčuji, že není možné se naučit nějaké poučky, jak co dělat, a jak pracovat s jednotlivými dětmi. Každé dítě je originál a je důležité, aby každé dítě dostalo, co nejvíce podnětů pro jeho správný vývoj. A i když jsme tu my, dospělí, kteří mají vést a učit děti, tak i já se od nich neustále učím, protože co je krásnějšího než svět vidět dětskýma očima?

 
S KÝM JEŠTĚ SE NÁM POŠTĚSTILO SPOLUPRACOVAT:

Barbora Váňová

bara.jpg

Je zajímavé, kam nás vítr v životě zavane....

Vystudovala jsem poštovní školu v Opavě, ale téhle profesi jsem se nikdy nevěnovala. Hned po škole jsem odjela do Německa jako au-pair do rodiny se čtyřmi dětmi. Tato cesta mi hodně dala a ráda na toto období vzpomínám. Nejen že jsem si zdokonalila německý jazyk, který mi pomohl v další etapě života, ale získala jsem i nové zkušenosti s dětmi různé věkové kategorie.

Avšak největší školou se pro mě staly mé vlastní děti. Jsem matka třech kluků a musím říct, že i po intenzivní desetieté praxi se mám stále co učit :-) Každé je jiné, má jiné potřeby, potřebuje jiný přístup.....

A protože je mi teď dětský svět blízký, vypomáhala jsem nějaký čas v MŠ Spálov jako asistentka a nyní mě vítr zavál sem do "Zahrady".

 

 

Bc. Petra Králová

O dětské skupině Zahrada jsem se se dozvěděla od kamarádky, která mě pro tento koncept péče o předškolní děti nadchla. Já osobně jsem po gymnáziu vystudovala Speciální pedagogiku na Ostravské univerzitě a několik let jsem pracovala jako asistent pedagoga na střední škole pro žáky s kombinovaným postižením. Od roku 2019 působím jako lektorka Play wisely v centru Moudrého hraní U lišky Bystroušky v Olšovci. Play wisely je unikátní výukový program pro miminka, batolátka a děti od 4 měsíců do 5 let. Cílem je rozvíjet děti komplexně - od rozumových schopností přes pohybové dovednosti a řeč. Program podporuje optimální rozvoj mozku dítěte a pomáhá tak zvýšit efektivitu jeho pozdějšího vzdělávání. Nejvíce oceňuji, že se v něm zaměřujeme nejen na rozvoj jemné a hrubé motoriky, ale především na trénink soustředění, pozornosti a paměti. Také se mi líbí, že tyto zkušenosti a poznatky mohu uplatnit nejen při výchově syna Kubíka, ale i v práci v dětské skupině Zahrada. Se synem nejraději trávím nejraději trávíme čas v přírodě. Mám ráda sluníčko, zvířata a zajímám se o metody osobního rozvoje. 

 

Renáta Šulcová

tato-1---kopie.jpgK dětem jsem vždy měla velmi blízko. Již před mnoha lety, kdy jsem se seznamovala s potomky mých přátel, jsem zjistila, že si umím najít cestu k dětské duši. Sama jsem sice v té době děti neměla, ale i přesto jsme si rozuměli a dokázali najít společnou zábavu i porozumění. Ve svém přístupu k dětem se snažím řídit srdcem. Nyní jsem maminka sedmiletého chlapečka a čtyřleté holčičky a mám tedy již zkušenosti s malými dětmi, znám jejich potřeby, hranice i možnosti. Empatie, kterou jsem postupem času začala vnímat jako dar, mi často umožní poznat, co dítě chce nebo potřebuje, porozumím, i když ještě nemluví. Svou práci v Zahradě dělám především intuitivně, avšak stále se vzdělávám tak, abych mohla dětem předávat to nejlepší. Své schopnosti i znalosti jsem si ověřila při profesní zkoušce Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.

Vystudovala jsem obor Agropodnikání a svůj krátký pobyt na Ekonomické fakultě VŠB jsem šťastně ukončila s vědomím, že toto není má cesta. Na tu svou pravou, životní jsem vykročila o několik let později, kdy jsem se začala zajímat o aromaterapii a o dalších pár let později jsem vystudovala Institut Aromaterapie. Jsem tedy odborná aromaterapeutka. Pořádám přednášky, kurzy a workshopy, poskytuji služby, jako jsou holistické masáže dospělých i dětí či poradenství z oboru.

V minulosti jsem vyhledávala adrenalinovou zábavu a tuto kapitolu jsem zakončila seskokem ze čtyř tisíc metrů. Po zážitku jménem mateřství se ve mně probudil pud sebezáchovy, a tak nyní mezi mé koníčky patří klidnější aktivity, jako myslivost, jezdectví, turistika, geocaching, lyžování, rekreačně jsem už vyzkoušela různé druhy sportů, pečuji o zvířata, kterých mám doma mnoho. Se svými dětmi ráda cestuji a poznáváme nová místa i lidi.

Zvídavost a vytrvalost, s jakou se děti chtějí dozvědět vše o světě kolem sebe, mě nepřestává fascinovat a jsem vděčná, že mohu kráčet vedle nich na jejich cestě k poznání.

Má práce mě baví a děti ze Zahrady jsou mi velmi blízké, malý kolektiv nám umožňuje se navzájem lépe poznat. Obdivuji děti, za jejich neutuchající nadšení, hravost a přemýšlivost. Přeji si vytvářet ve školičce takové prostředí, do kterého se budou těšit a kde najdou bezpečný přístav, kterým by školka měla být.

 
Jaroslava Leyshon 
img_20190807_103913---kopie.jpgSe Zahradou jsem se nejdříve setkala jako rodič spokojených dětí, které zde zažily příjemné dny. Nyní jsem se dostala na druhou stranu, proto se o to více snažím dětem vnímavě naslouchat a být jim ku pomoci. Všechny jsou tak úžasné a originální!

S manželem máme tři děti a i po několika letech na rodičovské mě děti, nejen mé, pořád fascinují a překvapují! Práce s nimi mi dává smysl, klid a srandu. 

Z pobytu v Anglii jsem si přivezla oxfordský certifikát k výuce angličtiny a praxi jsem vzykoušela s dětmi v MŠ Potštát, ZŠ Spálov a s nejmenšími v oderském Skřítku. Proto se nyní v rámci ranního kruhu budeme několikrát týdně ponořovat do tajů jer a povídání v angličtině. 

Těším se na dny strávené s vašimi dětmi.