Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok v Zahradě

CO PLÁNUJEME alias co nás čeká v roce 2019/2020                                                     

  •   Září: návštěva oderského muzea (výstava Žijí tady s námi - živočichové horního Poodří) 
  •   Říjen: návštěva seniorů v Denním stacionáři Charita Odry
  •   Listopad: exkurze Katovna aneb "Jdeme za skřítky"
  •   Prosinec: vánoční představení loutkového divadla v DD Odry
  •   Leden: výstava v informačnímcentru MěÚ Odry
  •   Únor: návštěva seniorů v Denním stacionáři Charita Odry
  •   Březen: exkurze v Městské knihovně
  •   Duben: velikonoční jarmark
  •   Květen: piknik s rodiči
  •   Červen: "zahradní" výlet
 
 
Abychom stále měli na očích, jak se nám krajina během roku mění, barví, plodí, máme ve skupině tzv. roční stolek, který si zdobíme dle rytmu roku. 

Podzimní stolek ročních dob​ - V  tomto období se zde můžeme setkat s plody, které zrovna uzrály na zahradě.  Neměly by chybět klasy obilí, ty pak budou společně semlety na mouku do chleba. Převládají pastelové barvy (oranžová, béžová, červená). Dále najdeme spadané listí, kaštany, žaludy, hřiby a postavičky z nich vytvořené. 

Zimní stolek ročních dob - V zimě vládne na ročním stolku paní Zima. Bývá zahalena bílým pláštěm, symbolizující všudy přítomný sníh. Základní barvou podkladu o adventu je modrá, na štědrý den se rozjasní na červenou (šaty Marie, barva života, srdce, lásky) a na Tři krále v královskou červenofialovou. V adventní době je dominantou stolku den od dne se rozrůstající Betlém. Ukazuje dětem putování Marie a Josefa do Betléma. Neměly by chybět ani třešňové či višňové větvičky – barborky. Po návratu dětí z vánočních prázdnin se na stolečku objeví postavy Tří králů. 

Jarní stolek ročních dob - Základ tvoří jednobarevný, nejlépe hedvábný, šátek hnědé barvy, která má představovat Zemi. V pozadí je možno zavěsit další šátek, který vyjadřuje svou barvou náladu ročního období - může být zelená, na Velikonoce červená. Stejně jako v přírodě rozkvétají první jarní kytičky, rozkvétá i jarní stolek - ve sněženku, narcisku, sedmikrásku, pampelišku.  Na jaře nezapomene ztvárnit hlavní svátek tohoto období – Velikonoce. Pro malé děti, které tyto svátky vnímají hlavně jako oslavu jaru, zde umístíme mláďátka, rozkvetlé květiny, namalované vajíčka, hnízdečko s ptáčky. 

Letní stolek ročních dob - Barvou léta může být sytě zelená jako základ a za doplňující barvu můžeme zvolit jasně žlutou, oranžová se přidává s blížícím se podzimem. Na stolku nejčastěji najdeme ve váze rozkvetlé květiny, někde mají květiny papírové, postavičky z přírodnin, ošatku na přírodniny, které si nosí děti z výletů nebo procházek. Na svatého Jana ozdobíme stolek motýlky, květinami. S blížícím se podzimem, kdy vrcholí čas sklizně, se najde místo pro kytici z obilných klasů, slunečnice, jablka, švestky - „stolek ročních dob se promění ve stůl hojnosti“.